OSP BIAŁA WIELKA

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Białej Wielkiej powstała 18 sierpnia 1918 r. Została założona przez Kazimierza Wąsoskiego-właściciela młyna i tartaku Białej Wielkiej. Od początku swojego istnienia straż pożarna działała bardzo prężnie uczestnicząc w licznych interwencjach na terenie naszej miejscowości jak również poza nią. W okresie międzywojennym, na początku istnienia OSP jej członkami byli glównie pracownicy młyna i tartaku. U komendanta Wąsoskiego panowały jasne reguły-jeśli nie przychodzisz na zbiórki, możesz zostać zwolniony z pracy. Obecność na zbiórkach wynosila 95%. Druhowie uczestniczyli zawodach sportowo-pożarniczych odnosząc liczne sukcesy. Świadczą o tym dyplomy, które są wywieszone w naszej remizie. Na początku istnienia OSP Biała Wielka dysponowała bardzo nowoczesnym jak na tamte czasy sprzętem. Posiadała motopompę, kilkadziesiąt metrów węży, armaturę i umundurowanie. Pod koniec okresu międzywojennego dysponowala samochodem gaśniczym, który zastał skradziony przez okupanta podczas II wojny światowej.

Dziś jest:
03.05.2024 r.

Jest to:
dzień w roku.

Imieniny:
Jaropełka, Marii, Niny

7255 Unikalnych wizyt

» Urzad Gminy Lelowie

Wypalanie traw

Copyright © 2007 by ..::JAC::.. .